STIBIO vám praje krásnu Veľkú noc! Čo ste však netušili?

Máme šťastie, že slovenský folklór má dlhoročnú tradíciu, no medzi našimi zvykmi sa nájde aj pár bizarností. Pozrite si najbláznivejšie zvyky, ktoré ľudia dodržiavajú.

Náboženský pôvod “Veľkej noci” je akýmsi mixom kresťanských, židovských a zvykov starovekého Egypta. Na našom území sa k tomuto dátumu pripojilo aj pohanské slávenie príchodu jari. História a tradície sú jedna vec, realita dnešnej spoločnosti druhá. Poďme sa pozrieť na to, aké najbizarnejšie zvyky sa spájajú s oslavami “Veľkej noci”.

NA FILIPÍNACH TO PREŽÍVAJÚ

A to doslova. Filipínski kresťania sú známi tým, že počas veľkonočných sviatkov na vlastnej koži prežívajú utrpenie Ježiša. V tieto dni na uliciach chodia do pol pása nahí a bosí, pričom sa bijú trstenicou. Niektorí sa nechávajú aj naozaj ukrižovať. Veria, že si tak očistia dušu a zaručia zdravie.

 

OBROVSKÁ FRANCÚZSKA OMELETA

Na Veľkonočný pondelok sa vo francúzskom mestečku Haux udržiava kulinárska tradícia. Obyvatelia ráno vezmú domáce vajíčka a utekajú s nimi na námestie, kde ich hodia na gigantickú rozpálenú panvicu.

VEĽKONOČNÍ VRAHOVIA V NÓRSKU

Nóri sú svojský voľnomyšlienkársky národ a svojej povesti ostávajú verní aj na Veľkú noc. Rodiny spolu pozerajú detektívky, alebo čítajú knihy s krimi zápletkou. Pointou je spoločne uhádnuť, kto je vrahom. Dokonca na krabiciach od mlieka tlačia detektívne zápletky (aj s mŕtvolami), ktoré treba vyriešiť.

 

POĽOVAČKA NA NOVOM ZÉLANDE

Kým v Európe k oslavám jari neodmysliteľne patria oslavy nového života a prebúdzajúcej sa prírody – zvieracích mláďatok, ako sú malé zajačiky, jahniatka či kuriatka, na Novom Zélande to majú presne naopak. Počas Veľkej noci organizujú poľovačky, kedy je cieľom zabiť čo najviac zajacov.

 

FÍNSKE ČARODEJNICE ODLIETAJÚ DO NEMECKA

A viete načo? Na party s diablom! V uliciach sú rozmiestnené zapálené fakle, aby odohnali satanské sily a malé deti oblečené do čarodejníckych kostýmov chodia od domu k domu a pýtajú si sladkosti. Nepripomína vám to niečo?

 

Nech už uctievate akékoľvek tradície, zo STIBIA Vám prajeme krásne prežitie sviatočných dní.

Veď predsa, aj my sme s prírodou existenčne spätí 🙂

Zdieľať