Nedeľa patriaca všetkým matkám

Den matiek

Druhá májová nedeľa patrí tradične všetkým mamám a patrí medzi naše najdojemnejšie sviatky. Od detstva si v sebe každý z nás nesie jedinečný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, vždy nás podporuje, poľutuje, ak nám je ťažko a stále nás bude milovať bez ohľadu na to, aký sme.

Oslavy dňa matiek vo svete

Druhá májová nedeľa patrí matkám vo viac ako 80-tich krajinách sveta.

Deň matiek sa oslavuje na celom svete. Vedeli ste však, že nie v každej krajine pripadá tento sviatok na druhú májovú nedeľu?

Zaujímavosťou je napríklad že krajiny Maďarsko, Španielsko, Portugalsko či Rumunsko, oslavujú sviatok matiek prvú nedeľu v máji.

V Rusku a v krajinách, ktoré sa nachádzajú v jeho susedstve sa deň matiek slávi 8. marca spolu s medzinárodným dňom žien. V tento deň si matky pripomínajú napríklad v Kazachstane, Albánsku, Moldavsku, Vietname, Slovinsku atď.

V arabskom svete patrí matkám deň jarnej rovnodennosti a v Argentíne sa napríklad sviatok matiek oslavuje až v septembri.

matka

Niečo z histórie

V starovekom Grécku oslavovali deň matiek a materstva 250 rokov pred narodením Krista.

Za predchodcu súčasného sviatku sa považuje tzv. Nedeľa matiek, ktorá sa oslavoval v Anglicku v 16. storočí vždy vo štvrtú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou.

Prvý oficiálny deň matiek bol oslavovaný druhú májovú nedeľu v roku 1914 v Spojených štátoch amerických. Jeho vyhláseniu predchádzalo úsilie Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek.

Po americkom vzore bola veľkou propagátorkou tohto sviatku dcéra prezidenta prvej Československej republiky Alica Masaryková.  U nás sa tak tento sviatok začas sláviť od roku 1923. Po druhej svetovej vojne bol zatlačovaný do úzadia a viac preferovaný bol sviatok Medzinárodného dňa žien. Od roku 1989 jeho význam opäť vzrástol.

den matiek - kvety

Milé maminky prajeme Vám krásnu nedeľu plnú kvietkov, krásnych chvíľ prežitých v kruhu Vašich najbližších a okamihov, ktoré Vám vyčaria úsmev na tvári.

Matka a otec, ktorí privítajú na svete nový život majú poslanie krásne a náročné zároveň.

Nesmieme zabúdať ani na nadchádzajúci „Deň otcov“, ktorý sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.

Zdieľať