Jarné slnko a jeho vplyv na našu pokožku

slnko a pokozka

Jar je tohto roku ako na hojdačke, počasie sa mení každé dva dni. Nestíhame sledovať predpoveď počasia a aj náš jarný šatník dostáva pekne zabrať. Úsmev na tvári a prívetivejšie počasie nám snáď prinesie máj. Prvú májovú nedeľu a predlžený víkend máme už takmer za sebou. Užili sme si dážď ale i slnečné lúče.

Všetko s mierou

Slnečné lúče nášmu zdraviu jednoznačne prospievajú, treba však vedieť, ako a koľko ich správne prijímaťNaša pokožka nie je po dlhej slnečnej prestávke zvyknutá na intenzívne slnečné žiarenie. Náhla dávka slnečných lúčov ju môže po zime veľmi rýchlo poškodiť. 

Dbajte preto na to, aby ste sa práve v tomto období dostatočne chránili pred slnkom používaním vhodných opaľovacích krémov a nepodcenili tak jarné slnenie.

Ľudia so svetlým typom pokožky, by si mali dávať dvojnásobný pozor. Počas prvých dní opaľovania, keď pokožka len chytá pigment, by určite nemali používať krém s nižším ochranným faktorom, ako 30. Ľudia, ktorí nemajú problém so spálenou pokožkou a majú dostatok pigmentu by mali začať minimálne na ochrannom faktore 15.

Poskodena pokozka

Slnko a jeho benefity na naše zdravie

Slnečné lúče ničia baktérie a urýchľujú hojenie otvorených rán. Slnko vynikajúco a účinne pôsobí proti lupienke (psoriáze), je aj liekom proti akné a mastnej pleti. Okrem toho sa v tele vytvára dôležitý vitamín D, ktorý je potrebný na stavbu kostí a životnosť zubov. Vitamín D pôsobí aj v črevách, ktoré vstrebávajú pod jeho vplyvom zo stravy viac vápnika, čo nás chráni pred zlomeninami, rachitídou a osteoporózou (nedostatok vápnika v staršom veku). Pri slnení sa zvyšuje hladina minerálov v krvi, čo nás chráni pred svalovými kŕčmi. Slnko znižuje produkciu hormónu melatonínu a lieči tak našu zlú náladu alebo pocit smútku.

Slnežné žiarenie pôsobí aj na štítnu žľazu, čím sa zrýchľuje naša látková výmena a rýchlejšie sa odbúravajú tukové rezervy. Samozrejme, iba v prípade, že sa nebudeme prejedať.

Koža stimulovaná slnkom vylučuje aj oxid dusnatý, ktorý je schopný znižovať krvný tlak.

Slnko si treba vychutnávať rozumne. Vyberte si čas, keď sú slnečné lúče miernejšie a dodržiavajte bezpečné fázy slnenia.

Zdieľať