Bylinky, ktorých liečivé schopnosti musíte poznať – časť 2.: Dúška Materina, Dúška Tymianová

Materina duska

Žijeme v dobe, keď sa väčšina ľudí priveľmi odklonila od prirodzeného spôsobu života a privodila si nesprávnou životosprávou choroby, aj preto sa Vám v našom blogu snažíme priblížiť bylinky a liečivé rastlinky.

Na každú chorobu vyrástla bylinka.“ KNEIPP


Dúška materina, rastie na slnečných stráňách v redších okrajoch lesa a na lúkach. Obľubuje teplé skalnaté plochy a pasienky, kde silnejšie vyžaruje pôdne teplo.

Dúšku tymianovú (tymián) k nám priniesli v 11. storočí z oblasti Stredomoria a my túto bylinku nachádzame v záhradách. Na rozdiel od dúšky materinej je až 50 cm vysoká. Účinky oboch rastlín sú podobné.

Vnútorne sa dúška odporúča užívať vo forme čaju najmä pri žalúdočných a menštruačných kŕčoch, ako aj pri kŕčoch v podbruší alebo pri epileptických záchvatoch. Denne by sa mali vypiť dve šálky čaju. Dúškový sirup je vynikajúcim pomocníkom pri prechladnutí.

Pri vonkajšom použití prísady do kúpeľa nám privodia pokojný spánok už po jednom takomto kúpeli, pomáha taktiež pri pocitoch úzkosti, depresiách či podráždení.

Bylinné vankúšiky sa odporúčajú prikladať pri opuchlináchpomliaždeninách, rovnako aj pri zastaranej reume na postihnuté miesta alebo v okolí podbruška pri kŕčoch a bolestivej menštruácií. 

Dúškovou tinktúrou sa natierajú končatiny slabo vyvinutým deťom, no aj chorým na sklerózu multiplex. 
Olej sa používa pri obrne, pri porážkeskleróze multiplexatrofii svalovreumatizmevykĺbení.

materina duska bylina

Spôsob použitia:

Prísada do kúpeľa – Na úplný kúpeľ 200 g bylín.

Tinktúra – Fľaša sa voľne až po hrdlo naplní za slnečného poludnia natrhanými kvetmi, tie sa zalejú 38 – 40% ražným alebo ovocným liehom a nechajú 14 dní stáť na slnečnom mieste.

Olej – Za slnečného poludnia natrhané kvety sa voľne dajú do fľaše a zalejú sa za studena lisovaným olejom tak, že olej je na dva prsty nad kvetmi. Necháme 14 dní stáť na slnečnom mieste alebo v teple.

Bylinné vankúšiky – Bylinami naplníme vankúšiky a zašijeme.

Sirup – Za slnečného počasia nazbierané kvety a stonky sa navlhčenými rukami naložia do pohára. Prevrstvia sa cukrom a silne natlačia. Všetko sa nechá tri týždne stáť na slnečnom mieste. Po scedení treba cukrom presýtené stonky a kvety opláchnuť vodou a vodu priliať do sirupu. Sirup sa pomaly zahusťuje na elektrickom sporáku, no nesmie vrieť. Sirup nemá byť prihustý, preto ho treba raz alebo dva razy vychladiť, aby sme si overili správnu hustotu.

Zdieľať