Bylinky, ktorých liečivé schopnosti musíte poznať – časť 1.: Nechtík lekársky

Nechtik lekarsky 2

Naše olivové mydlo s nechtíkom lekárskym nenesie meno „Healing Doctor“ len tak, pre nič za nič. Nechtík lekársky sa v ľudovom liečiteľstve využíva roky a tento nie len liečivý, ale aj krásny kvietok, Vás isto prekvapí svojimi liečiteľskými schopnosťami. 


Egypťania používali nechtík ako omladzujúci prostriedok, možno preto boli ženy starého Egypta také krásne. Vo veľkej úcte majú nechtík aj hinduisti, jeho kvetmi zdobia oltáre svojich chrámov. Domovom nechtíka lekárskeho je južná Európa a oblasti Blízkeho východu.

Pri nechtíku sa spájajú veľmi dobré liečivé vonkajšie i vnútorné účinky.

Pri vonkajšom použití sa často využívajú jeho baktericídne a regeneračné účinky na podporu hojenia rán, opuchov, zle hojacích sa ranách či jazvách,  zbavenia sa plesní. Rovnako aj pri popáleninách, omrzlinách, kŕčových žilách, zápalov kože, pri zápale ústnej dutiny alebo aj pri paradentóze či sedacích kúpeľoch.

Pri vnútornom užívaní patrí medzi najlepšie preventívne a podporné liečebné prostriedky pri všetkých druhoch rakoviny, osobitne žalúdka, pečene, hrubého čreva, maternice, kože a prsníka. Z jeho ďalších dobrých vlastností spomenieme priaznivý účinok na ženské orgány.

Nechtík lekársky môžeme vo všetkých formách užívať dlhodobo či v podobe čaju, masti, tinktúry či šťavy.

Čaj z nechtíka lekárskeho

Do 2,5 dcl vriacej vody pridajte 1 polievkovú lyžicu kvetov nechtíka. Lúhujte 10 minút, potom čaj sceďte a vypite.

Využitie: zvnútra vás prečistí a upraví krvný obeh, zvonka ho využijete na nehojace sa rany, kvasinkové infekcie, hemoroidy, aj ako obklad pri zápale spojiviek a očných infekcií.

nechtik lekarsky

Tinktúra z nechtíka

Do 1 l pravej vínovice vložte plnú hrsť kvetov a lúhujte 14 dní na slnku pri cca 20° C.

Pri použití tinktúru zrieďte pridaním do čaju alebo do pohára s vodou.

Využitie: zvnútra na podporu imunity, zníženie tlaku, tráviace problémy, zvonka ako kloktadlo pri infekciách v ústach či paradentóze, na zapálené hrdlo, kašeľ, výborná je aj na pomliaždeniny, výrony, vredy, popáleniny či pooperačné rany.

Masť alebo olej z nechtíka

4 plné hrste nadrobno posekaného nechtíka (listy, stonka, kvety) zmiešajte s 500 g vriacej bravčovej masti. Prikrytú nechajte cez noc stáť. Na druhý deň ju prihrejte a prefiltrujte cez ľanové plátno do čistej nádobky.

Sklenú nádobu naplňte čerstvými listami nechtíka a zalejte 0,5 l studeným olivovým či slnečnicovým olejom. Dajte 3 týždne lúhovať na slnečnom mieste, potom preceďte.

Využitie: masť z nechtíka rýchlo hojí rany, preto ju majte vždy po ruke. Pomáha zmierňovať bolesť a akútnu dermatitídu po operácii a rádioterapii pri rakovine prsníka. Môžete ňou potierať zapálené miesta na tele, boľavé kĺby, natiahnuté šľachy či poškodené väzivá. Pomáha aj pri reumatických bolestiach.

Nechtíkova šťava

Listy, stonku aj kvety nechtíka dobre umyte a ešte vlhké odšťavte.

Využitie: pravidelné natieranie vysušuje bradavice na koži, ktoré časom odpadnú, zmierňuje aj starecké škvrny či pehy

Ak premýšľate nad bylinkami, ktoré by vo Vašej záhradke nemali isto chýbať tak Nechtík lekársky je určite jednou z nich.

Zdieľať